Hydrofor to urządzenie, którego działanie oparte jest na pobieraniu wody ze studni lub innego zbiornika przy pomocy pomp, które wykorzystują ciśnienie powietrza. Hydrofor zbudowany jest ze zbiornika wypełnionego wodą (tylko do pewnego stopnia), nad którą znajduje się płaszcz powietrzny. Dopompowując wodę do zbiornika zwiększamy ciśnienie powietrza.
Kiedy ciśnienie powietrza jest odpowiednio wysokie, jest w stanie wepchnąć wodę ze zbiornika do rur, które transportować ją będą dalej, na przykład do naszej łazienki. Kiedy ciśnienie powietrza obniża się do poziomu minimalnego, pompa ponownie wpompowuje wodę do zbiornika i cykl się zamyka. Działanie hydroforu jest proste i wykorzystywane w wielu rozwiązaniach.
Najczęściej hydrofor wykorzystywany jest, kiedy nie mamy bezpośredniego dostępu do sieci wodno - kanalizacyjnej, a potrzebujemy dostępu do wody. Woda pochodzi w tym wypadku ze studni głębinowej. Aby korzystać z hydrofory konieczne jest wykopanie odpowiedniej dziury, która prowadzić będzie do studni głębinowej, w której znajduje się woda.
Wodę ze studni głębinowej najczęściej pobiera się za pomocą pompy, która umieszczona w studni, zasysa wodę i doprowadza ją do hydroforu na powierzchni ziemi lub umieszczonego gdzieś na niewielkiej głębokości. Hydrofor z kolei doprowadza wodę do domu, czy innej maszyny lub budowli, w której jest wykorzystywany.
Jednak woda ze studni głębinowej może być pobierana bez konieczności użycia pompy. Zależy to od źródła z jakiego pochodzi woda. Jeśli jest w kształcie soczewki, należy użyć pompy. Jeśli jednak ma inny kształt, który pozwala na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, które wypchnie wodę na powierzchnię, to nie ma takiej konieczności. Woda samoistnie biegnie ku górze. Inne właściwości mają także ciepłe źródła, które ułatwiają wydobywanie wody.