Jakie zadanie pełni pompa i hydrofor w działaniu sieci wodociągowej?

Każdy zestaw hydroforowy składa się z tych samych, stałych elementów. Ilość niektórych z nich oraz ogólny stopień zaawansowania, w tym moc urządzenia, mogą się zmieniać, w zależności od tego, jakie zadania stawiamy przed takim hydroforem. Dobór odpowiedniego hydroforu nie może być bowiem kwestią przypadkową. Uzależniony jest od kilku czynników.

Wybierając pompę (lub pompy), kupujący powinien się zasugerować przede wszystkim jej wydajnością. Im większy jest spodziewany pobór wody, tym pompa powinna być lepsza i bardziej wydajna. Może się też okazać, że jedna pompa nie wystarczy do obsłużenia konkretnej sieci wodociągowej - na przykład, w przypadku sieci wodociągowej na dużym osiedlu mieszkaniowym czy przy wielkich zakładach przemysłowych.

Prywatni właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą zakupić pompy do poboru wody ze studni, nie muszą jednak inwestować w dużą liczbę pomp - jedna do codziennego użytku zdecydowanie wystarczy. Może natomiast mieć większą bądź mniejsza moc.

Wydajność pompy to nie jedyne kryterium, które musimy brać pod uwagę podczas zakupu hydroforu. Kolejnym jest typ studni, z której czerpana będzie woda. Jeśli woda w takiej studni znajduje się blisko powierzchni, a więc na wysokości od 3 do 8 metrów, możemy zdecydować się na zakup pompy odśrodkowej o osi poziomej. Taką pompę zainstalować możemy na przykład w piwnicy i połączyć ją rurami ze studnią. Pompa będzie zasysała wodę, a następnie tłoczyła ją rurami do zbiornika, który następnie przesyłać ją będzie do kranów.

Studnie głębsze, wiercone, wymagają zastosowania bardziej zaawansowanych urządzeń. Tu pompa odśrodkowa nie spełniałaby swojego zadania, z tego też względu w takich głębokich studniach montuje się pompy głębinowe. Pompy takie umieszcza się w samej studni, a samo urządzenie jest zatopione. Nie szkodzi to jednak silnikowi, który ma wodoszczelną i trwałą konstrukcję.

Pompy głębinowe pracują zdecydowanie bardziej wydajnie, ale koszt ich zakupu i montażu jest dużo wyższy. Posiadanie pompy głębinowej nie zwalnia też od konieczności monitorowania sprawności jej działania.

W przypadku obu typów pomp, konieczny jest montaż hydroforu, który połączony jest z pompą za pomocą rur. Rury te łączą pompę ze zbiornikiem ciśnieniowym. Hydrofor dodatkowo wyposażony jest w presostat, dzięki któremu możliwa jest regulacja działania pompy. Czujnik, reagując na spadek ciśnienia w zbiorniku, załącza pompę, aby woda mogła być tłoczona.

Warto zauważyć, że pompy, które służą do tłoczenia wody pitnej, muszą posiadać specjalne atesty, wydawane przez Państwowy Zakład Higieny. Atest taki daje kupującemu gwarancję tego, że całe urządzenie jest bezpieczne i nie zaszkodzi przepływającej wodzie. Z tego względu, pompy i hydrofor muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, która pod działaniem wody nie zacznie rdzewieć, przepuszczając do przepływającej wody szkodliwych substancji.

Pompy przydają się nie tylko do pompowania wody czystej, lecz także brudnej i ścieków. W takim przypadku, należy zaopatrzyć się w pompy zatapialne, przy czym warto pamiętać, że jedna pompa nie może obsługiwać zarówno wody brudnej (pochodzącej z umywalek czy zmywarek), jak i ścieków.

W przypadku ścieków, średnica rur podłączonych do pompy musi być większa, większa także powinna być moc takiej pompy. Pompy do ścieków warto też dodatkowo wyposażyć w rozdrabniacz, dzięki czemu rury nie będą się zatykać papierem, włosami czy fekaliami. Nowoczesne zestawy pomp z hydroforem dają duże możliwości. Można nimi także łatwo sterować.