Hydrofor - jaką funkcję pełni w nim poduszka powietrzna

Hydrofor to urządzenie występujące bardzo często, uważane za jeden z podstawowych elementów wielu instalacji. Znajduje się miedzy innymi w instalacjach wodociągowych. To właśnie hydroforowi zawdzięczamy stały i silny strumień wody z kranu, jaki pojawia się po odkręceniu kurka. Awaria hydroforu zwykle skutkuje tak zwanym spadkiem ciśnienia wody.

Jak zbudowany jest hydrofor i jak działa? Choć hydrofor pełni tak ważną funkcję w instalacji wodociągowej, mechanizm jego działania nie należy do skomplikowanych. Zasadnicza część hydroforu to zbiornik na wodę. Z jednej strony dochodzą do niego rury, którymi do środka trafia woda dostarczana przez pompę. Z drugiej wychodzą rury odprowadzające wodę ze zbiornika na zewnątrz. Jak to możliwe, że tak proste urządzenie działa?

Kluczowa dla działania hydroforu jest poduszka powietrzna znajdująca się w środku zbiornika na wodę. Znajduje się ona nad powierzchnią wody zgromadzonej w zbiorniku. Dlaczego jest tak istotna? Otóż powietrze należy do gazów cechujących się wysoką ściśliwością. Oznacza to, że pod wpływem zwiększania się ilości wody w zbiorniku powietrze zmniejsza swoją objętość, jest ściskane u góry zbiornika. Po uwolnieniu zaworu odprowadzającego powietrze rozpręża się i zwiększając swoją objętość wypycha wodę ze zbiornika z dużą siłą.