Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważną rolę w życiu człowieka, w działalności różnorakich obiektów odgrywa woda. Nieustanne na nią zapotrzebowanie sprawia, że inżynierowie, budowniczy prześcigają się w pomysłach i tworzą co raz to nowe urządzenia, które usprawniają działanie instalacji wodno- kanalizacyjnej. Co to za urządzenia i gdzie są one montowane?
Oczywiście mowa o studniach. Ze względu na rodzaj, sposób wykonania, głębokość wyróżniamy studnie kopane, wiercone, głębinowe. Głębokość studni uzależniona jest od tego na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Bez względu jednak na to każda studnia wyposażona musi być w pompę i hydrofor.
O ile działanie pompy jest wszystkim doskonale znane, o tyle budowa i działanie hydroforu owiane jest pewną dozą tajemniczości. Hydrofor to specjalny mechanizm, którego zadaniem jest regulacja ciśnienia wody. Częściami składowymi hydroforu są: zbiornik ciśnieniowy, zawór bezpieczeństwa, zawór odcinający, presostat. Nie można zapomnieć i o szeregu rur, które łączą pompę z hydroforem i innymi częściami składowymi. Tak zbudowana i wyposażona studnia dostarcza nam wodę, którą z powodzeniem wykorzystywać można do celów gospodarczych.