Czym się różnią od siebie hydrofor i pompa do wody czystej i do ścieków?

Hydrofor

Zakup pompy i hydrofora do wody pitnej to nie jedyny wydatek, jaki czeka na właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na podłączenie do sieci wodociągowej lub na czerpanie wody ze studni wierconej. Niemniej istotne, niż kwestia dostarczania wody użytkowej jest to, w jaki sposób oraz za sprawą jakich urządzeń odprowadzana będzie woda brudna i ścieki.

Tu także okazuje się, że koniecznym będzie zakup pompy i hydrofora, w tym wypadku jednak o nieco innej funkcji i budowie. Odprowadzanie ścieków wymaga bowiem montażu osobnego typu pomp, które tłoczyć będą ścieki do specjalnego zbiornika.

Pompa czystej wody

Przy pompowaniu wody czystej, potrzebna jest bądź to pompa odśrodkowa o osi poziomej, bądź też pompa głębinowa. Wybór odpowiedniej zależy od tego, jak głęboka jest studnia, w której chcemy pompę umieścić. Przyjmuje się, że dla studni o głębokości od 3 do 8 metrów wystarcza pompa odśrodkowa, którą możemy zainstalować na przykład w piwnicy.

W przypadku głębszych studni wierconych, konieczny jest wybór pomp głębinowych, które umieszcza się w samej studni, pod wodą. Silniki w takich pompach powleczone są specjalną warstwą wodoszczelną, która uniemożliwia przedostawanie się wody do wnętrza urządzenia.

Podobną budowę mają pompy zatapialne, których używa się w przypadku ścieków i brudnej wody. Pompy zatapialne umieszczane są w betonowych zbiornikach, do których trafiają ścieki i brudna woda. Aby ścieki mogły bez przeszkód być wypompowywane do takiego zbiornika, konieczne jest zamontowanie bądź to rur o większej przepustowości, bądź też specjalnego rozdrabniacza.

Zestaw hydroforowy

Zarówno w przypadku pomp zatapialnych, jak i tych głębinowych, do wody czystej, konieczny staje się także montaż specjalnego zestawu hydroforowego. Do czego w takich przypadkach przydaje się hydrofor?

Hydrofor jest nieodłącznym elementem w każdej sieci wodociągowej. Jest integralną częścią instalacji, dzięki specjalnemu czujnikowi - presostatowi - który włącza i wyłącza pompę. Presostat jako część hydroforu to nie jedyny element tego urządzenia. Niemniej ważny jest także zbiornik ciśnieniowy, do którego trafia wpompowywana woda.

W zbiorniku ciśnieniowym, obok wody, znajduje się także powietrze. Zbiornik bowiem nie może być po brzegi wypełniony wodą. Nie byłoby wówczas szans na to, by woda była wypychana do kranów. Musi istnieć siła, która będzie wypychała wodę ze zbiornika. Taką siłą jest właśnie sprężone powietrze, które, osiągnąwszy odpowiednie ciśnienie, niemalże wyrzuca wodę do rur. Po odkręceniu zaworu poboru wody, czyli po prostu kranu, woda znajduje swoje ujście.

Jednocześnie, w zbiorniku spada ciśnienie wody, przez co presostat załącza na powrót pompę, która znów wtłacza wodę. Na podobnej zasadzie opiera się także działanie pomp tłoczących ścieki. Tu ścieki i brudna woda są wypompowywane przez pompę zatapialną z mieszkań i wylewane do specjalnego zbiornika umieszczonego poza budynkiem.

Przydomowe oczyszczalnie

Coraz częściej, wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zakładanie przydomowych oczyszczalni, w których brudna woda i ścieki oczyszczane są na podobnej zasadzie, jak w dużych oczyszczalniach miejskich. Instalacja takiego systemu oczyszczania wymaga jednak większych nakładów finansowych.

Decydując się na zakup pompy do wody czystej i osobnej pompy do ścieków, musimy pamiętać o tym, aby moc samej pompy i hydrofora dopasowana była do realnych potrzeb. Im większy jest pobór wody, tym bardziej wydajne powinny być same pompy. Dzięki poradom specjalistów, wydajność pompy można łatwo obliczyć.